Nowe cele – od czego zacząć zmiany w życiu?

Choć za moment zwrotny w życiu uważa się na ogół Nowy Rok, za wprowadzanie zmian można zabrać się w każdej chwili. Aby osiągnąć sukces na tym polu, należy jednak dokładnie zaplanować i przeprowadzić cały proces. Zbyt ogólne postanowienia nie mają bowiem wielkich szans na realizację. Jak poprawnie spisać cele, zadbać o motywację, a następnie wykonać swoje założenia?

Jak formułować plany, czyli bądź konkretna

Podstawowym błędem, który wpływa na motywację oraz obniża szanse na realizację planów, jest ich złe sformułowanie. Często używa się ogólnikowych zwrotów, zakłada zbyt duże cele lub spisuje wiele małych, lecz niekonkretnych postanowień. W rzeczywistości ważne jest, by ściśle wytyczyć zarówno metę, jak i drogę do niej. Spróbuj odpowiednio ubrać w słowa swoje plany. Stwierdzenie „chcę schudnąć” nie będzie miało takiej mocy, jak „w poniedziałek zrobię harmonogram treningów, żeby schudnąć 10 kilogramów”. Taki zapis staje się bardziej zobowiązujący, a jednocześnie utrudnia odkładanie planu na bliżej nieokreślone „kiedyś”.

Pierwsza lista planów – jak wybrać to, co najważniejsze?

Wyróżnia się kilka metod tworzenia list celów do osiągnięcia. Tak naprawdę nie ma jednego idealnego sposobu – to kwestia indywidualna, którą należy rozważyć samemu. Jedną z praktyk jest wypisanie wszystkich planów, również tych najdrobniejszych. Z nich wybiera się pomysły wymagające większego nakładu sił i pracy, następnie rozbija się je na mniejsze, łatwe do wykonania kroki. Resztę listy można traktować pomocniczo, by od czasu do czasu skreślać poszczególne zakończone pozycje. Najważniejszy jest tutaj bowiem spis celów priorytetowych. Drogę do ich osiągnięcia należy ściśle zaplanować, na bieżąco śledzić własne postępy oraz odpowiednio motywować się do podejmowania działań.

Planuj mądrze – metoda SMART

Pomocą w planowaniu priorytetowych zmian jest tzw. metoda SMART. To akronim stworzony z pierwszych liter słów angielskich, które wyznaczają kryteria stosowane przy ustalaniu celów. Wyraz smart jednocześnie oznacza kogoś sprytnego, mądrego. Każdy cel takiej osoby musi być:
S – specific (konkretny) – nie ma tu miejsca na luźną interpretację, musi ściśle określać założenia zmiany;
M – measurable (mierzalny) – sformułowany tak, by dało się wyznaczyć warunki jego realizacji;
A – achievable (osiągalny) – taki, który odpowiada naszym rzeczywistym możliwościom;
R – relevant (istotny) – jego realizacja musi stanowić krok naprzód, wywołać ważną zmianę;
T – time-bound (określony w czasie) – należy ściśle zaznaczyć termin jego wykonania.

Podejście do planów w taki sposób ułatwia ich sformułowanie, a także zwiększa prawdopodobieństwo realizacji. Osiąganie celów według takiego schematu porównuje się wręcz do podróży – oczywiście można wyruszyć spontanicznie, lecz czy uda się wtedy zobaczyć wszystkie interesujące miejsca?Kontakt

ul. Janusza Zeylanda 3/9
60-808 Poznań
Tel.: +48 500 201 088

REGON: 362461380
NIP: 7811914996
KRS: 0000574457

Skillnow

Dzięki naszym usługom możecie rozwinąć swoje umiejętności i podnieść kwalifikacje zawodowe.

Sklep
Polityka prywatności
Regulamin sklepu

Social media