Tytuł? Wymyślę jutro. O prokrastynacji oraz jak ją zwalczać

Odkładanie zadań na nieokreślone „później” lub paradoksalnie odległe „jutro” jest jedną z coraz częściej występujących przypadłości człowieka. Zjawisko prokrastynacji może co jakiś czas dotykać nawet 95% ludności na świecie, 20% zaś regularnie stosuje tę metodę. Specjaliści stale wymyślają kolejne sposoby na podniesienie ludzkiej produktywności i poprawę organizacji pracy. Jak zatem radzić sobie z prokrastynacją?

Leń czy perfekcjonista?

Osoby odkładające zajęcia na później często określane są jako leniwe lub mało ambitne. Należy jednak podkreślić, że prokrastynacja może, lecz nie musi wiązać się z tymi cechami. Przyczyny takiego działania leżą znacznie głębiej. Wśród możliwych powodów wyróżnia się m.in. lęk przed odpowiedzialnością, słabą organizację, a nawet… perfekcjonizm. Pracowników, którym szczególnie zależy na jak najlepszym wykonywaniu obowiązków, może bowiem dopaść strach przed porażką – czyli czynnik nakłaniający do odłożenia działań na jak najdalszy termin. Mimo to prokrastynator stwierdza z całą pewnością, że dane zadanie wykona, jednak nie wie jeszcze, kiedy to nastąpi.

Nie dam rady!

Prokrastynacja często spotyka osoby obciążające same siebie zbyt dużą liczbą obowiązków. Długa lista rzeczy do wykonania lub zbyt trudne, skomplikowane zadania wywołują chęć ucieczki od pracy, czyli próbę czekania na lepszy moment. Ta chwila może jednak nie nadejść nigdy. Osoba dotknięta prokrastynacją czuje wówczas wyrzuty sumienia z powodu własnej nieproduktywności. To w podstawowy sposób odróżnia ją od lenia, który nie podejmuje działań, ponieważ zwyczajnie tego nie chce.

Pilne zajęcia? Z samego rana!

W walce z prokrastynacją pomaga opracowanie metody organizacji każdego dnia w biurze. Na początek warto pozbyć się wszystkich rozpraszaczy odciągających nas od wyznaczonych obowiązków. Następnym krokiem jest przejrzenie listy zadań do wykonania. Wyobraź sobie, że zostały Ci dwie godziny pracy. Czym zajmiesz się w tym czasie, jakie punkty ze spisu mają najwyższy priorytet? Wybierz 2-3 czynności i zabierz się za nie rano, tuż po przyjściu na stanowisko, w czasie najwyższej produktywności. Pod koniec dnia zmęczony umysł może nie poradzić sobie z nimi tak łatwo.

Znaj swoje możliwości

Spróbuj podzielić pracę na etapy. Trudne zadania z listy rozbij na kilka mniejszych. Jeśli wiesz, że będziesz męczyć się nad czynnością, która koleżance zajmie pięć minut – nie bój się poprosić o pomoc. To wszystko sprawi, że szybciej skreślisz kolejny punkt z planu dnia, pozbędziesz się poczucia przytłoczenia obowiązkami, a także osiągniesz drobny sukces wpływający na poczucie własnej wartości oraz zwalczający prokrastynację.Kontakt

ul. Janusza Zeylanda 3/9
60-808 Poznań
Tel.: +48 500 201 088

REGON: 362461380
NIP: 7811914996
KRS: 0000574457

Skillnow

Dzięki naszym usługom możecie rozwinąć swoje umiejętności i podnieść kwalifikacje zawodowe.

Sklep
Polityka prywatności
Regulamin sklepu

Social media